Ferie w Muzeum Kresów w Lubaczowie 2018
„WIELOKULTUROWOŚĆ W PIGUŁCE”
Zajęcia dla najmłodszych gości muzealnych (6 – 12 lat) z cyklu „Ferie w muzeum”. Wielokulturowy świat Kresów wciąż wabi i pociąga swoją różnorodnością, barwnością, wielością kultur, ich wzajemnym przenikaniem. Zapraszamy do niezwykłego świata Kresów, ich wielowiekowego dziedzictwa. „Wielokulturowość w pigułce” jest próbą przybliżenia dzieciom tego magicznego, już zaginionego świata.
30.01.- wtorek, godz. 11.00 – 13.00
„Ikona co to za obraz?”
Ikona w języku greckim znaczy obraz. Jest to jednak obraz wyjątkowy, wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne, charakterystyczny dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym greckokatolickiego. Ikony miały za zadanie pomagać w modlitwie, były pośrednikiem między ludźmi, Bogiem, a świętymi. Poznamy najpiękniejsze ikony ze zbiorów muzeum. Zastanowimy się jak powstawała ikona i czy dzisiaj maluje się ikony. Przygotujemy własny warsztat: podobrazie, czyli podłoże do malowania.
31.01. – środa, godz. 11.00 – 13.00
„Malujemy ikony”
Ikony malowano w celu umieszczenia ich w świątyniach, zwanych cerkwiami. Tam otoczone przez półmrok i wydobywane z niego przez światło świec towarzyszyły modlitwom i uroczystym obrzędom. Poznamy ważne zasady dotyczące techniki wykonania, jak też sposobu przedstawiania postaci na ikonach. Wskazówki te znajdowały się w tak zwanej Hermenei – podręczniku malarskim zawierającym szczegółowe instrukcje. Samodzielnie namalujemy ikonę.
1.02. – czwartek, godz. 11.00 – 13.00
„Zaginiony świat”
Dziś w Lubaczowie, nie zapala się szabasowych świec. Nie słychać modłów w synagodze, ani radosnego śmiechu dzieci - Sary Borucha, czy Mosze. Świat lubaczowskich Żydów przestał istnieć. Została jednak pamięć o ludziach i ich wielowiekowym dziedzictwie. Zapraszamy do wspaniałego świata żydowskich tradycji. Na spacer po wystawie stałej i liczne atrakcje. Poznamy świat symboli i legend żydowskich. Przybliżymy najważniejsze święta i zwyczaje. Opowiemy o codziennym życiu dzieci, nauce i zabawie. Wykonamy magnesy na lodówkę, oczywiści o tematyce żydowskiej.
2.02. – piątek, godz. 11.00 – 13.00
„Chanukowe światła”
Chanuka to święto żydowskie zwane także Świętem Światła. Obchodzone jest co roku i trwa osiem dni. Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku – chanukiji.
Wyjaśnimy co to jest Chanuka i dlaczego chanukowy świecznik ma osiem ramion. Dlaczego na Chanukę przygotowuje się pączki oraz na czym polega gra w drejdla. Poznamy także chanukową piosenkę. Wykonamy własny świecznik chanukowy, potrzebne będą: glina, świece, farby.
6.02. – wtorek, godz. 11.00 – 13.00
„W średniowiecznym zamku”
W średniowieczu wznoszono potężne, obronne zamki warowne. Ich głównym elementem były wieże strażnicze i budynki mieszkalne. Całość otaczał obronny mur… Na zewnątrz fortyfikacji znajdowała się fosa i most zwodzony prowadzący do bramy wjazdowej, zamykanej opuszczoną kratą. Poznamy przeznaczenie, funkcje oraz główne elementy średniowiecznych warowni. Przybliżymy również dzieje lubaczowskiego zamku, związane z nim podania i legendy. Zwiedzimy wystawę stałą lubaczowskiego muzeum. Wykonamy własną przestrzenną makietę średniowiecznego zamku.
7.02. – środa, godz. 11.00 – 13.00
„Damy i rycerze”
Kto nie marzył: jestem rycerzem i uratowałem piękną księżniczkę, zamkniętą w wysokiej wieży zamczyska. Który rycerz nie śnił, że pokonał groźnego smoka, a w nagrodę otrzymał rękę ślicznej królewny. Opowiemy własne historie o damach i rycerzach, o ziejących ogniem smokach. Poznamy „savoir vivre”- kodeks rycerski. Wykonamy postacie: królów i królewien, dzielnych rycerzy, przerażających smoków, będą w sam raz pasować do makiety średniowiecznego zamku.
8.02. – czwartek, godz. 11.00 – 13.00
„Raz na ludowo”
W sztuce ludowej istotną rolę odgrywają motywy dekoracyjne. Mają one różne formy – są malowane, wyszywane, wycinane. Dekoracje te spotykamy na przedmiotach użytkowych, takich jak obrusy, skrzynie, czy odzież. Zwiedzimy wystawę stałą muzeum. Przybliżymy elementy sztuki ludowej regionu lubaczowskiego. Poznamy wnętrze izby wiejskiej, jej świąteczne przystrojenie: wycinanki, pająki kwiaty z bibuły. Wykonamy własne prace – naszyjnik inspirowany sztuką ludową.
9.02. – piątek, godz. 11.00 – 13.00
„Lubaczów ze snu”
Za sprawą obrazów Marian Kopfa – artysty malarza pochodzącego z Lubaczowa przenosimy się do dawnego Lubaczowa- małego, kresowego miasteczka. Poznamy nie istniejące już dziś zabytki, dawne place, ulice, krzątających się przy swoich opłotkach mieszkańców - mieszczan lubaczowskich i społeczność żydowską. Przedstawienia artysty będą punktem wyjścia dla własnych prac plastycznych. Przybliżymy także wybrane zagadnienia plastyczne adekwatne do tematu zajęć.
Serdecznie zapraszamy!
Rezerwacja zajęć:
Dział Oświatowy, Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Sobieskiego 4, 37 – 600 Lubaczów
tel. 16 632 18 02
Koszt zajęć: 5.00 zł od dziecka