Konkurs historyczny 2017

W piątek (01.12) w budynku głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie odbył się finał Powiatowego Gimnazjalnego Konkursu Historycznego „Dziedzictwo. Dzieje i Kultura Powiatu Lubaczowskiego”, który w tym roku odbył się pod hasłem „ZABYTKI POWIATU LUBACZOWSKIEGO”.

Konkurs pod patronatem Starosty Lubaczowskiego został zorganizowany przez Muzeum Kresów w Lubaczowie, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.

Do etapu finałowego przystąpiła młodzież z pięciu gimnazjów i szkół podstawowych (uczniowie klas gimnazjalnych) z terenu powiatu lubaczowskiego. Finaliści etapu powiatowego zostali wcześniej wyłonieni w etapach szkolnych. Etap powiatowy odbył się w dwóch sekwencjach: „Na szlaku wystaw muzealnych” – uczestnicy rozwiązywali zadania polegające na samodzielnej pracy z planem Muzeum i z ekspozycją muzealną oraz „Quiz” – pytania dotyczące zagadnień związanych z zabytkami architektury dworsko-pałacowej, kościelnej, cerkiewnej oraz dziedzictwa kulturowego powiatu lubaczowskiego.
Zwycięzcą konkursu została Julia Krawczyk uczennica Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. w Narolu. Drugie miejsce zajęli ex aequo: Jakub Bury uczeń Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Przemysława Inglota w Lubaczowie oraz Jakub Pachla uczeń Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej. Trzecie miejsce zajął Konrad Kudyba z Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej. Wyróżnienie otrzymali trzej uczestnicy konkursu: Grzegorz Kopciuch uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lubaczowie (klasa gimnazjalna), Honorata Malec uczennica Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. w Narolu oraz Eunika Hrynek uczennica Zespołu Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Starym Dzikowie.

Nagrody w postaci książek i dyplomów pamiątkowych wręczyli zwycięzcom Stanisław Piotr Makara – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Mariusz Frant – dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie.