Ferie w Muzeum Kresów w Lubaczowie 2018

„WIELOKULTUROWOŚĆ W PIGUŁCE”

Zajęcia dla najmłodszych gości muzealnych (6 – 12 lat) z cyklu „Ferie w muzeum”. Wielokulturowy świat Kresów wciąż wabi i pociąga swoją różnorodnością, barwnością, wielością kultur, ich wzajemnym przenikaniem. Zapraszamy do niezwykłego świata Kresów, ich wielowiekowego dziedzictwa. „Wielokulturowość w pigułce” jest próbą przybliżenia dzieciom tego magicznego, już zaginionego świata.

30.01.- wtorek, godz. 11.00 – 13.00

„Ikona co to za obraz?”

Ikona w języku greckim znaczy obraz. Jest to jednak obraz wyjątkowy, wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne, charakterystyczny dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym greckokatolickiego. Ikony miały za zadanie pomagać w modlitwie, były pośrednikiem między ludźmi, Bogiem, a świętymi. Poznamy najpiękniejsze ikony ze zbiorów muzeum. Zastanowimy się jak powstawała ikona i czy dzisiaj maluje się ikony. Przygotujemy własny warsztat: podobrazie, czyli podłoże do malowania.

31.01. – środa, godz. 11.00 – 13.00

„Malujemy ikony”

Ikony malowano w celu umieszczenia ich w świątyniach, zwanych cerkwiami. Tam otoczone przez półmrok i wydobywane z niego przez światło świec towarzyszyły modlitwom i uroczystym obrzędom. Poznamy ważne zasady dotyczące techniki wykonania, jak też sposobu przedstawiania postaci na ikonach. Wskazówki te znajdowały się w tak zwanej Hermenei – podręczniku malarskim zawierającym szczegółowe instrukcje. Samodzielnie namalujemy ikonę.

1.02. – czwartek, godz. 11.00 – 13.00

„Zaginiony świat”

Dziś w Lubaczowie, nie zapala się szabasowych świec. Nie słychać modłów w synagodze, ani radosnego śmiechu dzieci - Sary Borucha, czy Mosze. Świat lubaczowskich Żydów przestał istnieć. Została jednak pamięć o ludziach i ich wielowiekowym dziedzictwie. Zapraszamy do wspaniałego świata żydowskich tradycji. Na spacer po wystawie stałej i liczne atrakcje. Poznamy świat symboli i legend żydowskich. Przybliżymy najważniejsze święta i zwyczaje. Opowiemy o codziennym życiu dzieci, nauce i zabawie. Wykonamy magnesy na lodówkę, oczywiści o tematyce żydowskiej.

2.02. – piątek,  godz. 11.00 – 13.00

„Chanukowe światła”

Chanuka to święto żydowskie zwane także Świętem Światła. Obchodzone jest co roku i trwa osiem dni. Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku – chanukiji.

Wyjaśnimy co to jest Chanuka i dlaczego chanukowy świecznik ma osiem ramion. Dlaczego na Chanukę przygotowuje się pączki oraz na czym polega gra w drejdla. Poznamy także chanukową piosenkę. Wykonamy własny świecznik chanukowy, potrzebne będą: glina, świece, farby.

6.02. – wtorek, godz. 11.00 – 13.00

„W średniowiecznym zamku”

W średniowieczu wznoszono potężne, obronne zamki warowne. Ich głównym elementem były wieże strażnicze i budynki mieszkalne. Całość otaczał obronny mur… Na zewnątrz fortyfikacji znajdowała się fosa i most zwodzony prowadzący do bramy wjazdowej, zamykanej opuszczoną kratą. Poznamy  przeznaczenie, funkcje oraz główne elementy średniowiecznych warowni. Przybliżymy również dzieje lubaczowskiego zamku, związane z nim podania i legendy. Zwiedzimy wystawę stałą lubaczowskiego muzeum. Wykonamy własną przestrzenną makietę średniowiecznego zamku.

7.02. – środa, godz. 11.00 – 13.00

„Damy i rycerze”

Kto nie marzył: jestem rycerzem i uratowałem piękną księżniczkę, zamkniętą w wysokiej wieży zamczyska. Który rycerz nie śnił, że pokonał groźnego smoka, a w nagrodę otrzymał rękę ślicznej królewny. Opowiemy własne historie o damach i rycerzach, o ziejących ogniem smokach. Poznamy „savoir vivre”- kodeks rycerski. Wykonamy postacie: królów i królewien, dzielnych rycerzy, przerażających smoków, będą w sam raz pasować do makiety średniowiecznego zamku.

8.02. – czwartek,  godz. 11.00 – 13.00

„Raz na ludowo”

W sztuce ludowej istotną rolę odgrywają motywy dekoracyjne. Mają one różne formy – są malowane, wyszywane, wycinane. Dekoracje te spotykamy na przedmiotach użytkowych, takich jak obrusy, skrzynie, czy odzież. Zwiedzimy wystawę stałą muzeum. Przybliżymy elementy sztuki ludowej regionu lubaczowskiego. Poznamy wnętrze izby wiejskiej, jej świąteczne przystrojenie: wycinanki, pająki kwiaty z bibuły. Wykonamy własne prace – naszyjnik inspirowany sztuką ludową.

9.02. – piątek, godz. 11.00 – 13.00

„Lubaczów ze snu”

Za sprawą obrazów Marian Kopfa – artysty malarza pochodzącego z Lubaczowa przenosimy się do dawnego Lubaczowa- małego, kresowego miasteczka. Poznamy nie istniejące już dziś zabytki, dawne place, ulice, krzątających się przy swoich opłotkach mieszkańców - mieszczan lubaczowskich i społeczność  żydowską. Przedstawienia artysty będą punktem wyjścia dla własnych prac plastycznych. Przybliżymy także wybrane zagadnienia plastyczne adekwatne do tematu zajęć.

Serdecznie zapraszamy!

Rezerwacja zajęć:

Dział Oświatowy, Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Sobieskiego 4, 37 – 600 Lubaczów

tel. 16 632 18 02

Koszt zajęć: 5.00 zł od dziecka