WAKACYJNE SPOTKANIA MUZEALNE - 2014

PIĄTKI W MUZEUM

Zapraszamy dzieci na wakacyjne spotkania w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Przygotowany program pozwoli nie tylko w ciekawy sposób spędzić kilka wakacyjnych godzin, ale wzbogaci również wiedzę z zakresu sztuki, historii, archeologii, etnografii. Będzie też okazją do obejrzenia zabytków nie udostępnianych na co dzień zwiedzającym. Zajęcia przebiegać będą w dwóch blokach tematycznych: „Splątanych i rozplątanych słów kilka o tkaninie” oraz „Dawno temu w Lubaczowie…”.

 

BLOK TEMATYCZNY: „SPLĄTANYCH I ROZPLĄTANYCH SŁÓW KILKA O TKANINIE”

Motywem przewodnim spotkań „Splątanych i rozplątanych słów kilka o tkaninie” będzie oczywiście tkanina, jej historia, rodzaje, a także sposoby zdobienia. Uczestnicy oprócz wykładów będą mieli okazję w praktyce spotkać się z materią jaką jest tkanina i poznać ją bliżej. Muzeum Kresów w Lubaczowie posiada bardzo interesujące zbiory różnorodnych tkanin m.in. mundury, sztandary, stroje ludowe oraz duży zbiór strojów liturgicznych, do których stworzenia użyto tkanin i wyrobów pasamonicznych produkowanych w wiekach od XVII do XX.

 

PROGRAM:

11 lipca, godz. 11.00

„Tkanina, co to takiego?”

Jak rozpoznać jedwab, a jak adamaszek? W co ubierał się szlachcic, a w co wiejski parobek? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w toku naszych zajęć. Zapoznajemy się z historią tkaniny i jej różnymi rodzajami. Prezentacja multimedialna, zwiedzanie muzeum i oglądanie nieudostępnianych na co dzień obiektów pozwolą na zapoznanie się ze zwykłymi i niezwykłymi tkaninami.

DZIAŁANIE: Wykonywanie prostych splotów tkackich na specjalnie przygotowanych ramkach oraz projektowanie tradycyjnych i niekonwencjonalnych kompozycji.

 

18 lipca, godz. 11.00

„Jak to ze strojami bywało?”

Zapraszamy do świata mody: żupanów, gorsetów, krynolin… Na przykładzie prezentacji oraz zbiorów muzealnych (portrety, ubiory, tkaniny) poznajemy najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne stroje z różnych epok.

DZIAŁANIE: Projektowanie strojów z różnych epok, z rozmaitych materiałów dla tekturowych modeli.

 

25 lipca, godz. 11.00

Tańcowała igła z nitką…”

Co to takiego haft? Jakie są rodzaje haftu? Na czym i jak on powstaje? Szukamy wspólnie odpowiedzi. Odwołujemy się do prezentacji i zbiorów muzealnych. Zapoznajemy się z historią haftu. Poznajemy jego rodzaje (haft płaski, krzyżykowy, richelieu), typowe wzory, bogate i barwne wyszycia (stroje ludowe i szaty liturgiczne).

DZIAŁANIE: Tworzenie prostych haftów na kanwie.

 

BLOK TEMATYCZNY: „DAWNO TEMU W LUBACZOWIE…”

Zajęcia nawiązują do wystawy czasowej „800 lat Lubaczowa” zorganizowanej w rocznicę ukazania się w źródłach pisanych pierwszej, historycznej wzmianki o Lubaczowie (1214 r.) oraz ekspozycji „Stanisław Dębicki i jego dzieło” ukazującej portret wybitnego artysty z Lubaczowa. Obie wystawy uświetniły obchody Europejskiej Nocy Muzeów.

 

1 sierpnia, godz. 11.00

„VIII wieków Lubaczowa”

Wspólnie zwiedzamy wystawę, krok po kroku odkrywamy bogatą historię miasta. Poznajemy ważne wydarzenia i daty, charakterystyczne zabytki, znaczące dla Lubaczowa postaci, związane z miastem legendy i muzealne ciekawostki. Pomaga nam wielkoformatowa, plenerowa gra planszowa, olbrzymia kostka i pionki. Wspólnej zabawie towarzyszą nagrody i liczne atrakcje.

 

8 sierpnia , godz. 11.00

„Portret artysty”

Mało kto wie, że wybitny młodopolski malarz Stanisław Dębicki pochodzi z Lubaczowa. Artysta urodził się w 1926 r . Dorobek malarza jest bardzo bogaty: portrety, sceny rodzajowe, pejzaże, ilustracje książkowe. Jednak ulubionym tematem artysty był portret. Dębicki był świetnym portrecistą. Umiejętnie oddawał nie tylko cechy charakterystyczne osoby portretowanej, ale i nastrój jaki jej towarzyszył. W toku zajęć zwiedzamy wystawę, poznajemy sylwetkę artysty, analizujemy jego obrazy. Wyjaśniamy także czym jest portret w malarstwie, poznajemy różne techniki malarskie, wykonujemy własne prace.

DZIAŁANIE: Malowanie portretów i autoportretów w oparciu o modela i fotografie.

 

22 sierpnia, godz. 11.00

„Gród Lubacza”

Czy wiesz już co to jest gród, kto w nim mieszkał i jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie?

Liczne miejscowości, dzisiejsze miasta i wsie zawdzięczają swoje nazwy imionom, jak Luba, Lubacz, Lubicz. Czy wiesz od czyjego imienia pochodzi nazwa miasta Lubaczów, czy znasz już jego legendę?

Może masz własny pomysł, jak ją przedstawić w rysunku, obrazie. Jeśli tak, to przyjdź koniecznie na muzealne zajęcia.

DZIAŁANIE: Plastyczna interpretacja legendy Lubaczowa inspirowana wizytą na wystawie.

 

28 sierpnia, godz. 11.00

„Pozdrowienia z Lubaczowa”

Takie zdanie widnieje na jednej ze starych, lubaczowskich pocztówek. Muzeum Kresów w Lubaczowie posiada ciekawą kolekcję dawnych kart pocztowych. Najstarsze pochodzą z początku XX w., przedstawiają Lubaczów, jego najważniejsze zabytki, ulice i place. Ty również możesz kogoś pozdrowić i zaprojektować własną pocztówkę. W toku zajęć zwiedzamy wystawę, poznajemy historię miasta oraz jego zabytki.

DZIAŁANIE: Wykonywanie pocztówek inspirowanych wystawą, w wybranej technice graficznej: linoryt, druk strukturalny.

Serdecznie zapraszamy!

 

INFORMACJA!

- spotkania odbywają się w każdy piątek, w godz. od 11:00 do 13:00.

- zajęcia są bezpłatne

- prosimy o wcześniejszą rezerwację zajęć

- przyjmujemy zgłoszenia indywidualne i grupowe /grupy do 20 osób/

- zapraszamy dzieci i ich opiekunów

 

Rezerwacja zajęć:

 tel. 16 632 18 02

Katarzyna Warmińska - Mazureki /lipiec/

Barbara Kubrak /sierpień/