Wakacje w Muzeum 2015

Pragniesz ciekawie i twórczo spędzić czas? Zapraszamy do muzeum! Czekają na Ciebie  liczne atrakcje: archeologiczne skarby: dawna biżuteria i stare monety, wykonasz samodzielnie oryginalne ozdoby, pomalujesz cudnie ceramikę, przeżyjesz wesołe chwile w zamkowym parku, odkryjesz nie jedną, muzealną tajemnicę.

MUZEALNE SKARBY

Skarb – kto o nim nie marzy?  O dzbanie pełnym kosztowności. Zagadka, tajemnica, dreszcz emocji i wielka radość  z odkrycia to uczucia bliskie archeologom. Muzeum Kresów w Lubaczowie kryje w sobie wiele takich skarbów. Musisz je tylko odnaleźć.

Zaczarowany świat gliny – 9 lipca

Od najdawniejszych czasów człowiek wykonywał z gliny różne przedmioty: wotywne figurki i pierwsze naczynia. Te ostatnie służyły jako jednostki miary, przechowywano w nich produkty spożywcze, czasem cenne przedmioty. Składano w nich spalone szczątki zmarłych lub dary ofiarowywane przodkom. Glinę wykorzystywano na wiele sposobów. Zapraszamy na spotkanie z zaczarowanym światem gliny i na muzealne warsztaty.

Skarby biżuterii – 16 lipca

W Muzeum Kresów w Lubaczowie do końca wakacji podziwiać można niezwykłe skarby. Czekały w ziemi na swoje drugie życie setki lat. Wśród skarbów piękna, kunsztowna biżuteria: srebrne pierścienie,  bransolety różnego typu, pachnące niegdyś wonnościami kołty (wisiory). Skarb kryje w sobie  wiele tajemnic. Odkryjemy je razem i poznamy niezwykłe historie. Wykonany także własną, stylizowaną biżuterię.

Monety – niezwykłe historie – 23 lipca

Symbole na monetach pojawiały się od zarania wieków. Władcy umieszczali tam swoje wizerunki, znaki, herby. To ślad po naszych przodkach. Monety budzą ciekawość i wymagają uważnego patrzenia. Mogą nas też wiele nauczyć o dawnych czasach, państwach i uznawanej niegdyś hierarchii wartości. Zapraszamy na spotkanie z dawnymi monetami i na warsztaty.

Martwa natura z chlebem – 30 lipca

Martwa natura to malarska kompozycja, w której przedmioty ukazują całe swe bogactwo, urodę, często też niepowtarzalność. Czasem mogą przypominać sklepową wystawę lub reklamę produktów spożywczych, ale są czymś więcej… Zapraszamy na zajęcia, gdzie poznamy historię chleba, zwrócimy uwagę na jego znaczenie w życia człowieka oraz obecność w sztuce. Wykonamy także własne prace.

Farfury i farfurki - cudna porcelana – 6 sierpnia

Tym wdzięcznym mianem określano w sarmackiej Polsce wszelkie wyroby z fajansu i porcelany, a nieraz nawet pięknie malowane garnki gliniane. Farfurowane naczynia o wytwornych kształtach, barwnie zdobione, były rzadkością, świadczyły o zamożności domu, o odbytych dalekich podróżach, czasem stanowiły świadectwo cennego łupu wojennego. Zapraszamy do świata cudnej porcelany i na zajęcia malowania ceramiki, gdzie każdy wykona własną, oryginalna, cudną pracę.

Park hrabiego Gołuchowskiego – 13 sierpnia

Hrabia Agenor Maria Gołuchowski, ostatni właściciel dóbr lubaczowskich. Murowany pałac hrabiego wznosił się na wzgórzu, tym samym, na którym przed wiekami stał warowny zamek. U podnóża zamku rozciąga się kilku hektarowy park z rzadkim drzewostanem z XIX - XX w. Wyróżniają się pomnikowe lipy, graby, w cienistej alei prowadzącej na szczyt wzgórza, stare grusze – pozostałości dawnego ogrodu… Czeka Cię podróż w odległą przeszłość, świat historii, legend i sztuki.

Muzeum bez tajemnic – 20 sierpnia

Muzealna zaplecza kryją w sobie wiele zagadek i tajemnic, Odnaleźć tam można zabytki o niecodziennym obliczu, jak np. łopatka nieznanego ssaka o wymiarach o ponad 100 cm, czy rzeźba w drewnie orła o olbrzymiej rozpiętości skrzydeł. Na co dzień zamieszkują muzealne magazyny, rzadko pokazując się na tematycznych wystawach.  Zapraszamy zatem na to niezwykłe spotkanie.

Gry i zabawy naszych dziadków – 27 sierpnia

W co bawiły się dzieci, kiedy na świecie nie było komputerów, a nawet elektryczności?

W czasie wakacji zabawa osiągała swoje apogeum – były dziesiątki gier, wyliczanek i zabaw ruchowych. Zapraszamy do magicznego świata zabaw. Przekonamy się, że przy użyciu wyobraźni, fantazji i własnej inwencji można się świetnie bawić.

Co, gdzie, kiedy?!

- spotkania odbywają się w każdy czwartek, w godz. od 10:00 do 13:00.

- prosimy o wcześniejszą rezerwację zajęć

- przyjmujemy zgłoszenia indywidualne lub grupowe /grupy do 20 osób/

- zapraszamy dzieci i ich opiekunów

- zajęcia są płatne:

 15.00 zł – cena za 8 zajęć

5.00 zł  - cena za 1 zajęcia

- zgłoszenia i rezerwacja: Grzegorz Dąbrowski, Dariusz Sałek, tel. 16 632 18 02

Serdecznie zapraszamy!