„W HARMONII Z NATURĄ. Życie pasterskie w Europie”

PROGRAM EDUKACYJNY DO WYSTAWY CZASOWEJ 

Program edukacyjny realizowany w ramach projektu CANEPAL

LEKCJE, WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

„GDZIE JEST BARANEK?”

Wspólnie z barankiem - bohaterem książki Zofii Strzałkowskiej zwiedzamy muzealną ekspozycję. Krok po kroku odkrywamy tajemnice pasterskiego świata: wyjście na wiosnę bacy z owcami na halę, mieszkanie w szałasie, rozpalanie świętego ognia - watry, przygotowywanie pożywienia, pasterski ubiór i świąteczny strój górali. Wszystko to przy dźwiękach muzyki, na kanwie bajek, legend, opowieści, przy zabawie i w oparciu o bogate materiały edukacyjne i audiowizualne.

Zapraszamy także na zajęcia plastyczne – rzeźba w glinie - baranek.

„LEGENDA JANOSIKA”

Kto nie zna legendy Janosika? - zbójnika, którego odwaga i hojność zapewniła sławę po obu stronach Tatr. Kojarzymy go z popularnym serialem, ale jego biografie można znaleźć we wszystkich encyklopediach. Na terenie Karpat i Podhala zbójnictwo trwało już od poł. XII w. do poł. XIX w. Było w dużym stopniu wywołane chęcią łatwego życia, ucieczką przed wcieleniem do wojska, poszukiwaniem hyru - sławy zbójnickiej. Zbójnicy stali się tematem rozlicznych legend, pieśni, utworów poetyckich. Legenda Janosika jest punktem wyjścia dla zajęć muzealnych, które mają na celu ukazanie pasterstwa jako pewnego modelu życia - ciężkiej i ryzykownej pracy, ale też ciekawej, inspirującej do twórczego działania, zabawy, śpiewu, bajania… Zajęciom towarzyszą bogate materiały edukacyjne i audiowizualne.

„PASTERSKIE MAŁE CO NIECO”

Pasterstwo było dla górali jednym z najważniejszych źródeł utrzymania i jednocześnie etosem kultury. Rozpowszechnione przede wszystkim na terenach, gdzie było mało ziemi nadającej się pod uprawę, zaś rozległe łąki zapewniały wystarczającą ilość paszy dla owiec i bydła.

Przemierzając wspólnie ekspozycje krok po kroku poznajemy elementy pasterskiego życia oraz towarzyszącą mu aurę tajemnicy, magii: wędrówkę Bacy z owcami na halę, rozpalanie świętego ognia -  watry, codzienne pasterskie zajęcia, ubiór i strój świąteczny, charakterystyczne słownictwo.

Wszystko to przy dźwiękach muzyki, w oparciu o bogate materiały edukacyjne, multi i audiowizualne.

„FOLK PO GÓRALSKU”

Kolorowe parzenice w kształcie serca, wyszycia serdaków, bogate hafty gorsetów, ornamenty kwiatostanów, wzorzyste chusty i spódnice to tradycyjne motywy góralskiej mody.

„Folk po góralsku” to propozycja połączenia codziennego życia z wyrafinowanym stylem folkloru Podhala, fascynacją urodą i barwnością góralskiego stroju. W toku muzealnych zajęć spróbujemy te motywy przenieść na codzienny ubiór, współczesny dizajn. Może staną się źródłem pomysłów dla folkowych koszul, podkoszulków, pasków, czapek, biżuterii, kubków, podkładek, teczek, torebek… ?

Zapraszamy na warsztaty plastyczne inspirowane wizytą na wystawie. Zajęciom towarzyszą bogate materiały edukacyjne i audiowizualne.

„PASTERSTWO. JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Wszystko zaczynało się na przełomie marca i kwietnia, kiedy to gazdowie zbierali się, by wybrać spośród siebie bacę. Ten z kolei dobierał sobie juhasów i honielników. Wyjście na halę odbywało się wiosną, był to tzw. redyk - towarzyszyła mu muzyka i śpiew…

Pasterstwo rozpowszechniło się przede wszystkim na terenach, gdzie było mało ziemi nadającej się pod uprawę, zaś rozległe łąki zapewniały wystarczającą ilość paszy dla owiec i bydła.

Zajęcia mają na celu zaprezentowanie specyfiki i bogactwa kultury pasterskiej w różnych krajach europejskich, w największym okresie jej świetności: XVIII – XIX w., aż do czasów współczesnych.

W toku lekcji zwracamy uwagę na poszczególne elementy życia pasterskiego, na dorobek kultury pasterskiej i jej znaczenie w kontekście kultury europejskiej. Zajęciom towarzyszą bogate materiały edukacyjne i audiowizualne.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!