Budowa budynku magazynowego dla Muzeum Kresów w Lubaczowie etap III

Muzeum Kresów w Lubaczowie w 2020 r. realizuje III etap inwestycji związanej z zabezpieczeniem zbiorów muzealnych pod nazwą Budowa budynku magazynowego dla Muzeum Kresów w Lubaczowie etap III. Strategicznym celem zadania jest stworzenie optymalnych warunków do przechowywania zbiorów muzealnych oraz prowadzenia działalności kulturalnej.

Siedziba główna Muzeum mieści się w najstarszym murowanym budynku w Lubaczowie, dawnym spichlerzu podworskim (XVIII/XIX w.), w którym ulokowane są sale ekspozycyjne, pomieszczenia magazynowe, biblioteka, czytelnia oraz biura. Obiekt znajduje się w złym stanie technicznym i wymaga pilnych prac remontowo-konserwatorskich. Współczesnym standardom, zgodnym z wytycznymi konserwatorskimi, nie odpowiadają warunki magazynowania powiększających się z roku na rok zbiorów muzealnych (historycznych, archeologicznych, etnograficznych, artystycznych), w tym przede wszystkim kolekcji sztuki kresowej i polskiego rysunku współczesnego, mających charakter ponadregionalny. Mała powierzchnia magazynowa powoduje także konieczność gromadzenia w jednym miejscu obiektów przed i po konserwacji, co zagraża ich bezpieczeństwu.

W nowym obiekcie magazynowym, powstającym w ramach inwestycji, zapewnione zostaną prawidłowe warunki przechowywania zbiorów m.in. jeśli chodzi o stałą temperaturę i wilgotność. W budynku znajdą się również pracownie pracowników merytorycznych oraz pracownia konserwatorska, co przyczyni się do zwiększenia komfortu pracy muzealników i pozwoli na bieżące prace zabezpieczające muzealia.

Realizacja inwestycji umożliwi w najbliższych latach przeprowadzenie generalnego remontu głównego budynku Muzeum, w którym zwiększona zostanie przestrzeń ekspozycyjna. Pozwoli to również na rozwinięcie oferty kulturalnej i edukacyjnej Muzeum – jedynej instytucji muzealnej na ziemi lubaczowskiej.

W ramach III etapu prac przy budynku magazynowym zostaną wykonane m.in.: instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna, roboty budowlane wewnątrz budynku (podwieszane sufity, ocieplenie ścian, tynki wewnętrzne i wylewki), zagospodarowanie terenu poprzez izolację fundamentów, doprowadzenie do budynku instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej, a także wykonanie rampy i schodów.

Inwestycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Podkarpackiego i Starostwa Powiatowego w Lubaczowie.