Radruż – zespół cerkiewny (kon. XVI w.), cmentarz (pocz. XIX w.): prace konserwatorskie przy nagrobkach – etap III

Muzeum Kresów w Lubaczowie w 2020 r. realizuje zadanie pn. Radruż – zespół cerkiewny (kon. XVI w.), cmentarz (pocz. XIX w.): prace konserwatorskie przy nagrobkach – etap III w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz na listę Pomników Historii.

Celem zadania są prace remontowo-konserwatorskie przy 5 nagrobkach na tzw. małym cmentarzu, znajdującym się pomiędzy cerkwią i budynkiem muzealnym (dz. nr 232), oraz przy 17 nagrobkach na tzw. dużym cmentarzu, położonym na północ od cerkwi (dz. nr 177).
Pochodzące z XIX/XX w. nagrobki zostały wykonane w ludowym ośrodku kamieniarskim w Bruśnie Starym i stanowią integralną część Zespołu cerkiewnego pw. św. Paraskewy. Cmentarze stanowią wyróżniający się element lokalnego krajobrazu kulturowego, a co za tym idzie ich stan techniczny znacząco wpływa na odbiór estetyczny całego założenia.
Zaplanowane prace konserwatorskie uchronią nagrobki, uznane za bezcenne dla światowego dziedzictwa kulturowego, przed postępującą degradacją. Pozwolą zachować też pamięć o dawnych mieszkańcach Radruża i wiernych radrużańskiej parafii, którzy opuścili ziemię lubaczowską wraz z końcem II wojny światowej.

Prace remontowo-konserwatorskie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków”. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansuje całość zaplanowanych w tym roku prac.