Agnieszka Ciura „Skrojone przeszłością
W niedzielę, 17 października 2021 r. o godz. 11 w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie odbył się wernisaż wystawy Agnieszki Ciury „Skrojone przeszłością”.
Wystawa była drugą odsłoną projektu „Obyczaj wyszyty tradycją” realizowanego przez młodą malarkę w ramach stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2021 r. Projekt ma na celu propagowanie piękna polskiej kultury ludowej, tradycji i obrzędów.
Wielkoformatowe płótna to autoportrety malarki odnoszące się do wiejskiego folkloru. Agnieszka Ciura jest autorką oryginalnej koncepcji sztuki, łączącej idee klasycznego XIX w. malarstwa z polską kulturą ludową. Cechuje je niezwykła dbałość o realia w przedstawianiu poszczególnych elementów kompozycji. Artystka z niezwykłym pietyzmem odtwarza detale strojów: bogate wyszycia gorsetów czy koszul. Inspiracją dla jej płócien stał sie tradycyjny ludowy strój rzeszowski ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz ubiór stylizowany na modę krakowską, używany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej oraz własne projekty artystki.
Na wystawie znalazły się także prace z cyklu „Kobieta pod kloszem?” nawiązującego do sytuacji kobiet w XIX w., a także obrazy przedstawiające gorset neapolitański i wiktoriański, namalowane na podstawie rekonstrukcji krawieckiej autorki.
Prezentowane dzieła zdradzają pasję malarki historią, modą XIX w. oraz jej zainteresowania kostiumografią i krawiectwem.
Agnieszka Ciura jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalność malarstwo i rysunek. Dyplom artystki z Malarstwa Monumentalnego realizowany w pracowni prof. Tadeusza Boruty otrzymał nagrodę główną w XII edycji konkursu im. Jerzego Panka na najlepszy Dyplom Artystyczny ISP Uniwersytetu Rzeszowskiego. Agnieszka Ciura jest także uczestniczką i laureatką międzynarodowych przeglądów i konkursów malarstwa, m.in. w Rosji i Chinach.
Wystawę „Skrojone przeszłością” można było oglądać w Muzeum Kresów w Lubaczowie od 17 października do 14 listopada 2021 r.