Noc Muzeów 2013


W ramach Europejskiej Nocy Muzeów w niedzielę 19 maja odbył się cykl imprez w Muzeum Kresów w Lubaczowie. O godzinie 11 odbyło się otwarcie wystawy „W zgodzie z naturą. Życie pasterskie w Europie”, która jest częścią międzynarodowego projektu CANEPAL „Kultura i natura: Europejskie dziedzictwo hodowli owiec i życia pasterskiego”. Koordynatorem projektu, który odwiedził naszą wystawę był Zsolt Sári dyrektor naukowy z Hungarian Open Air Muzeum.

Początek wystawy (godz. 11.30) uświetnił wykład dr Stanisławy Trebuni Staszel z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat życia pasterskiego na Podhalu. Pani doktor przybliżała zwiedzającym pasterską codzienność. Mówiła jak wygląda schronienie pasterzy na hali, pożywienia, komunikacja oraz w jakim celu górale palą święty ogień, palący się bez przerwy przy szałasie. Opowiadała również o zajęciach związanych z wypasem, dojeniem i strzyżeniem owiec, oraz o wyrobie tradycyjnych serów.

W samo południe dużym zainteresowaniem cieszył się występ zespołu „Młode Podhale” z Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, gdzie młodzi ludzie prezentowali góralski taniec i śpiew.

Kolejnym ważnym punktem w tym dniu było otwarcie o godzinie 15.00 wystawy w budynku Muzeum Kresów pod tytułem „Pasterstwo na Podhalu w dawnej fotografii”. Wspaniały zbiór zdjęć z Tatrzańskiego Muzeum im. Tytusa Chołubińskiego z Zakopanem,  prezentuje dawne życie pasterzy. Szczególnie ciekawe są szałasy w których mieszkali a których dzisiaj już nie spotkamy. Komisarzem wystawy jest Pani mgr Anna Kozak, która prowadziła wykład „Wypas kulturowy w Tatrzańskim Parku Narodowym”.

Wieczorem koło godziny 20.00 przy ognisku mogliśmy zobaczyć pokaz wyrobów serów owczych w wykonaniu Piotra Cudzicha, w którym uczestniczyły dzieci zaproszone do wspólnej zabawy. W czasie pokazu przy watrze grali i śpiewali górale z zespołu „Młode Podhale”.

W ciągu całego dnia można było zobaczyć wystawę owiec Krzysztofa Krasonia z Chotylubia. Dzieci brały udział w programie edukacyjnym „Gdzie jest baranek”, prowadzonym przez pracowników muzeum. Gry i zabawy miały na celu przedstawienie życia wiejskiego w kreatywny sposób.